راهنمای آزمون شهری - بخش هشتم ( نمونه سوال آیین نامه ) - نمونه سوال آیین نامه ( رایگان )

ارسال شده توسط | آبان ۲۱, ۱۳۹۵ | آموزش ها | نظری ثبت نشده

راهنمای آزمون شهری - بخش هشتم ( نمونه سوال آیین نامه )

راهنمای آزمون شهری – بخش هشتم ( نمونه سوال آیین نامه )

با سلام خدمت کاربران عزیز کوئیزی تا کنون با انواع نمونه سوال آیین نامه در خدمت شما بودیم و خواهیم بود با توجه به درخواست کاربران در چند نوشته آینده با آموزش نکات آزمون شهری با عنوان ” راهنمای آزمون شهری “در خدمت شما هستیم. این راهنما توسط یکی از کاربران آماده شده و در اختیار ما قرار گرفته است تا به صورت رایگان در اختیار همه عزیزان قرار گیرد. لطفا تجربیات خودتون رو در بخش نظرات این نوشته در اختیار دیگران قرار دهید.

بخش هشتم:

انواع نیم کلاچ:

۱٫ حالت سکون و سطح صاف:

در حالت سکون و در سطح صاف، وقتی کلاچ رو تا ته می گیریم و می زنیم دنده ۱، اگر پا روی ترمز باشه، میشه ترمز رو رها کرد و اگر ترمز دستی بالا باشه، میشه اون رو خوابوند.چون ماشین به عقب یا جلو حرکت نمی کنه، پس میشه راحت ترمز رو رها کرد. آروم پا رو از روی کلاچ بردارید و همزمان با این کار یه کم گاز بدید و وقتی ماشین راه افتاد آروم کلاچ رو رها کنید و گاز بیشتری به ماشین بدید تا دنده ۱ پُر بشه، و بعد برید سراغ عوض کردن دنده ها.

۲٫ حالت سکون و سرازیری:

این حالت راحت ترین حالت نیم کلاجه اگر ماشین جلوتون باشه، مطمئناً نمیشه ترمز رو بلافاصله رها کنید. اما فرض کنید جلوی شما خالیه.خب مثل حالت بالا عمل کنید. اما اگر مثلاً تو ترافیک بودید و سرازیری هم بود، چکار کنید؟ تو این حالت نیم کلاج لازم نیست.دنده رو خلاص کنید و فقط پا روی ترمز باشه.با شروع حرکت ماشین ها، ترمز رو رها کنید تا به ماشین جلویی برسید.بعد که ایستاد دوباره ترمز کنید.

پس کی نیم کلاج لازمه؟ وقتی که ماشین جلویی فاصله ی زیادی از شما گرفته( مثل وقتایی که ترافیک یکدفعه حرکت زیادی میکنه و ماشین جلویی ۶-۷ تا ماشین میره جلوتر) و با رها کردن ترمز مدت زمان زیادی طول می کشه تا به ماشین جلویی برسید. بعلاوه وقتی تو سرازیری هستید، اگر ماشین خلاص باشه و سرعت زیادی بگیره، ترمز ها زیاد خوب عمل نمی کنند و خطرناکه.پس تنها در حالت حرکت لاک پشتی ماشین جلویی، ماشین رو خلاص کنید و با ترمز حرکت کنید نه در موارد دیگر.

۳٫ حالت سکون و سربالایی:

سخت ترین حالت نیم کلاچ و مهمترین حالت در این جا فرض کنید تو یک سربالایی با شیب تند هستی و توی ترافیک گیر کردید.دنده ی ماشین خلاصه و ترمز رو گرفتید. حالا ماشین جلویی حرکت می کنه و به اندازه ی یک ماشین میره جلو چه جوری حرکت کنید بدون اینکه برید عقب و بزنید به ماشین عقبی، راحت برید جلو و فاصله رو پر کنید؟

ببینید دو حالت داره:

۱٫ اگر خیلی سربالایی تند نباشه:

پا روی ترمز، کلاج و دنده۱، حالا آروم پا رو از روی کلاچ بر دارید تا ماشین بلرزه؛ بعد ترمز رو رها کنید و گاز بدید و آروم پا رو از روی کلاچ بر دارید تا ماشین بره جلو. در واقع شما با این کار، بدون استفاده از ترمز و فقط با نیم کلاچ، ماشین رو در سربالایی نگه میدارید و با گاز دادن و رها کردن بیشتر کلاج، بدون اینکه عقب برید، به جلو حرکت می کنید. برای ایستادن هم گاز رو رها کنید، کلاج رو تا ته بگیرید، ترمز کنید و بعد دنده رو خلاص کنید؛ پا رو از روی کلاج بردارید و فقط ترمز رو نگه دارید. می تونید یه کار خوب کنید که ترمز دستی رو بکشید بالا و پا رو از روی ترمز بر دارید و راحت بنشینید. و بعد برای شروع حرکت ترمز رو بگیرید، دستی رو بخوابونید و مثل بالا عمل کنید.

۲٫ سرازیری شیب خیلی تندی داره:

تو این حالات نمیشه مثل بالا عمل کرد.چون نیم کلاج زورش نمیرسه ماشین رو نگه داره و ممکنه سریع خاموش کنید. تو این حالت دستی رو بکشید بالا، کلاج دنده ۱، حالا همزمان که نیم کلاج می کنید گاز بدید تا ماشین تکون بخوره و بلرزه.حالا دستی رو بخوابونید و حرکت کنید. برای ایستادن هم مثل حالت بالا عمل کنید.منتهی هر وقت که توقف کامل کردید، خلاص کنید و ترمز دستی رو بکشید. بعد برای شروع حرکت دوباره از نو شروع کنید. در این حالات ترمز دستی خیلی کارایی داره و بدون اون، کار خیلی سخت میشه.

پس این روش رو حتماً یاد بگیرید که خیلی کارایی داره و فقط راننده های حرفه ای از این روش استفاده میکنند و تازه کارها توی سربالایی ها همش خاموش میکنند و حرص بقیه رو در میارن در نهایت اینکه نیم کلاج موضوع بسیار مهمی در رانندگیه برای تمرین هم در یک سربالایی با شیب کم، سعی کنید بدون استفاده از گاز و ترمز و فقط با استفاده از نیم کلاج:

ماشین رو در سربالایی نگه دارید(توقف کامل).

رو به جلو حرکت کنید.

وقتی ماشین در حال عقب رفتنه، با نیم کلاج نگهش دارید.

و تمریناتی از این قبیل نحوه ی بیرون آوردن یا عبور از چاله یا دست انداز:

بعضی مواقع هنگامی که با سرعت پایین و دنده ی سنگین یک یا دو حرکت میکنید. ممکن است با چاله یا دست اندازی مواجه شوید برای اینکه صدمه ی کمتری به اتومبیل شما وارد شود مجبورید که بایستید و با احتیاط عبور کنید منتهی وقتی میخواهید مجددا حرکت کنید چرخ اتومبیل شما گیر کرده و برای حرکت مشکل دارید.

برای اینکه براحتی بتوانید اتومبیل را به حرکت در بیاورید ابتدا کلاج را تا ته فشار داده دسته ی دنده را در دنده ی یک یا دنده ی عقب (با توجه به سمتی که میخواهید حرکت کنید)قرار داده و گاز بصورت ثابت و کمی بیشتر از حالت عادی حرکت باشد و به هیچ وجه کم یا قطع نشود بلکه با توجه به چاله یا دست انداز زیاد یا کم شود و کلاج را یکدفعه تا نقطه ی دوم حرکت بالا بیاورید این کار باعث شتاب گرفتن بیشتر اتومبیل و در آمدن از چاله میشود.

وقتی چرخهای جلو یا عقب با توجه به سمتی که حرکت میکنید از چاله یا دست انداز رد شد گاز را قطع کرده و بلافاصله کلاج را تا ته فشار داده و چرخهای دیگر را نیز به همین شکل و ترتیب عمل میکنید پس از اینکه چرخهای دیگر هم از چاله رد شد در صورت نیاز به حرکت عادی ادامه بدهید.

این بخش هشتم راهنمای آزمون شهری بود شما می توانید برای مشاهده بخش اول ” راهنمای آزمون شهری آیین نامه ” به لینک مورد نظر مراجعه کنید همچنین بخش های دوم، سوم، چهارم ، پنجم ، ششم و هفتم راهنمای آزمون شهری نیز از لینک های مربوطه در دسترس هستند. امیدواریم این آموزش ها مفید فایده واقع شود در صورتی که شما با بخشی از این متن مخالف هستید یا نظر بهتری دارید لطفا در نظرات با ما در میان بگذارید تا اصلاح شود.

به زودی با کمک سایت drivi فیلم های آموزشی بسیار کاربردی در جهت پارک دوبل و هدایت خودرو ( آزمون شهری ) آماده و ارایه خواهد شد.

نظر فراموش نشه

راهنمای آزمون شهری آیین نامه شامل قسمت های مختلفی است که به مرور در سایت قرار داده خواهد شد فقط از شما خواهش میکنیم تا جاییکه امکان دارد این صفحه را در شبکه های اجتماعی خود مخصوصا گوگل پلاس یا فسیبوک با کامنت راهنمای آزمون شهری آیین نامه به اشتراک بگذارید.

همچنین شما می توانید برای مشاهده نمونه سوالات آیین نامه به صفحه مورد نظر مراجعه کنید، یک مکان دیگر آموزش تابلوهای راهنمایی رانندگی با استفاده از فلش کارت کارت هست که با کلیک روی لینک مور نظر میتوانید به رایگان از آن استفاده کنید بخش راهنمای حق تقدم یا به عبارت بهتر نمونه سوالات حق تقدم آیین نامه نیز در دسترس شماست.

دانلود بسته کامل نمونه سوالات آیین نامه ویرایش جدید

سوالات فنی آیین نامه

راهنمای آزمون شهری
بهترین سوالات فنی آیین نامه
راهنمای آزمون شهری
Written by: سازمان راهنمایی رانندگی
Date Published: 10/10/2016
بهترین سایت برای آزمون آنلاین آیین نامه
4.7 / 5 stars
راهنمای آزمون آیین نامه ۹۶، راهنمای آزمون آیین نامه ۹۷، سوالات آیین نامه جدید ۹۶، سوالات آیین نامه ۹۷، راهنمای گرفتن گواهینامه ۹۶، راهنمای گرفتن گواهینامه ۹۷
لطفا به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد رای کل امروز: 0 میانگین: 0]

با ارسال نظر خود ما را در بهبود عملکرد سایت یاری کنید

ایمیل شما به هیچ وجه منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری را پر کنید.